FAQ - Baza wiedzy
Inne pytanie?
Częste pytania:
Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Jeśli nie znalazłeś oczekiwanej odpowiedzi – napisz do nas używając formularza z boku!
Jakie są wymiary jednego bloku lodowego?
Nasze rzeźby powstają z ogromnych bloków o wymiarach: 106cm x 50cm x 25cm. Jeden taki blok waży 130kg, a do jego stworzenia potrzeba aż 150l wody.
Gdzie powstaje rzeźba?
To zależy. Zwykle powstają one w chłodni, gdzie panuje stała temperatura – 12°C, jako że do klienta mamy dostarczyć gotowy projekt. Oczywiście bardziej efektywne jest tworzenie rzeźb na miejscu w czasie imprezy, ale nie wszyscy są gotowi czekać zanim powstanie rzeźba.
Czy możemy umieścić logo firmy w lodzie lub na nim?
Tak i to na kilka sposobów. Możemy wyrzeźbić je w mlecznym lodzie, możemy zatopić w lodzie pełno kolorowe logo, albo po prostu wyrzeźbić całe logo. Jeśli natomiast chcą Państwo otrzymać swoje logo w jeszcze innej postaci, zapraszamy do telefonicznej konsultacji.
Jak dostarczamy rzeźby do klienta?
Przeciętnie dostarczamy rzeźbę na jedną lub dwie godziny przed rozpoczęciem imprezy. Wszystkie rzeźby są dostarczane w odpowiednich opakowaniach, chroniących je przed uszkodzeniami i rozmrożeniem. Dodatkowo możemy obłożyć rzeźbę suchym lodem, aby utrzymać ją dłużej w dobrym stanie.
Ile czasu potrzeba, aby rzeźba się roztopiła?
Zależnie od warunków, w jakich się znajduje przeciętna rzeźba zrobiona z jednego bloku wygląda dobrze nawet do 6 godzin. Zanim roztopi się do końca mogą minąć nawet dwa dni.
Czy zapewniamy oświetlenie do lodowych instalacji?
Oświetlenie jest elementem opcjonalnym, aczkolwiek radzimy z niej skorzystać. Światło dodaje rzeźbie koloru i magii, zwiększając efekt wywierany na widzach. Kiedy już się Państwo zdecydują zajmiemy się dopasowaniem odpowiedniego typu i rozmiaru świateł.
Czy mogę zostawić rzeźbę aż się roztopi?
Nie. Chyba, że chcą Państwo, aby woda zalała podłogę. O ile pojedyncze rzeźby mogą być Państwo w stanie wynieść sami, o tyle duże konstrukcje będą wymagały demontażu przez naszą wyszkoloną ekipę.
Dlaczego bloki są krystalicznie czyste?
Jest na to kilka sposobów. Niestety żaden z nich nie jest łatwy i wymaga specjalistycznego sprzętu. Przede wszystkim należy spowolnić sam proces zamrażania. Ważne jest także przygotowanie samej wody, z której blok jest robiony. Zostaje ona odfiltrowana z wszelkich zanieczyszczeń zarówno tych widocznych jak i niewidocznych gołym okiem. Dalej sam proces zamrażania różni się nieco od zwykłej produkcji. Przyszły blok lodowy jest zamrażany tylko od spodu a nie ze wszystkich stron, jak ma to miejsce w tradycyjnych zamrażarkach. Dodatkowo zamrażana woda jest w ciągłym ruchu. Jak więc widać zrobienie bloku lodowego to nie taka prosta sprawa 😉
Na ile przed wcześniej powinienem złożyć zamówienie?
Jeśli chodzi o małe rzeźby, zwykle wystarczy jeden do dwóch tygodni, dla większych instalacji należy złożyć zamówienie miesiąc lub wcześniej. Generalnie radzimy, aby skontaktować się z nami w celu określenia czasu wykonania zamówienia.
Co się dzieje z wodą z topiącej się rzeźby?
Wszystkie rzeźby, które tego wymagają (np. znajdują się w pomieszczeniach), mają zamontowany system odprowadzania wody, w postaci kuwet stanowiących podstawę rzeźby, z których wychodzi rurka odprowadzająca wodę.
Czy produkujemy lód kolorowy?
Tak, produkujemy, jednak całe piękno lodu polega na jego przezroczystości. Lód kolorowy traci ją i może, choć nie musi, zepsuć cały efekt rzeźby. Dlatego proponujemy raczej odpowiednie oświetlenie, które także zapewnimy.
Czy dodajemy jakieś środki do wody, aby zabezpieczyć rzeźby przed topnieniem?
Nie. Wszystkie nasze rzeźby topią się stopniowo i wreszcie znikają, aczkolwiek podczas produkcji bloków wyprowadzamy wszystkie bąbelki powietrza z lodu, co spowalnia topnienie.
Gdzie możemy dostarczyć rzeźby?
Dostarczamy nasze produkty na terenie całego kraju, ale także do innych krajów Europejskich. Proszę do nas zadzwonić, a my zobaczymy, co da się zrobić.
Jakich narzędzi używamy do rzeźbienia w lodzie?
Do nadania blokom zgrubnych kształtów używamy piły łańcuchowej i szlifierek. Potem dodajemy detale przy użyciu dłut, skrobaczek i pił. Do wykończenia i wygładzenia rzeźby używamy najprostszego z możliwych narzędzi – wody.